Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Technologický deň - Microsoft II


Technologický deň - Microsoft II

5. február priniesol príslušníkom ZaSKIS okrem pracovných úloh a povinnosti aj ďalší Technologický deň ZaSKIS, ktorý sa konal v priestoroch Centrálnej lokality Trenčín. Technologický deň priniesol ďalšiu sériu prednášok o inováciách a novinkách spoločnosti Microsoft. Po úvodnom slove náčelníka odboru Informačných Systémov Kompetenčného Centra pplk. Ing. Antona Moricza v krátkosti predstavil témy prezentácií account manager Ing. Matej Zaťko, ktorý zastrešoval aktivitu za Microsoft.

Prvou prednáškou Solution Sales Professional Ing. Jozef Kalivoda uviedol novinky týkajúce sa groupwarového systému Exchange server 2013. Hlavné inovácie oproti predchádzajúcej verzii nastali v architektúre zjednodušením rolí a s tým súvisiacich vylepšení nasadenia vysokej dostupnosti, či prekvapujúco znížením IOPS o 99% oproti Exchange 2003. Zaujímavou novinkou architektúry je oneskorená kópia databázy (aktualizovaná s oneskorením) čo umožňuje napríklad obnoviť omylom zmazaný email. Pre správcov prináša nová verzia podstatné skrátenie doby obnovy funkčnosti, kompletnú správu cez webové rozhranie, zvýšenie rýchlosti až o 50%, možnosť pracovať cez Exchange Managment Shell, ktorý nahradí MMC konzolu a taktiež vylepšenie EAC (Exchange Administration Center). Pán Kalivoda nezabudol spomenúť ani cloudové riešenia, kde výhody nového Exchange systému zvyšujú podporu na prechod Office 365 (Exchange Online), možnosť plánovať aktualizácie a možnosť otestovať nové funkcie na vybranej skupine užívateľov ako aj možnosť vrátiť zmeny späť do vyriešenia prípadných nekompatibilít.

Nové možnosti vylepšenia integrácie s platformou SharePoint 2013 boli spomenuté v druhej prednáške. SharePoint 2013 prináša ovládanie známe zo systému Windows 8. Nové používateľské prostredie je prezentované formou dlaždíc a umožňuje ovládanie na klasických aj dotykových zariadeniach. Ovládanie prostredia a systémové hlásenia sú čistejšie a používateľsky prívetivejšie. Každá obrazovka má režim zobrazenia určený pre tablety alebo iné zariadenia, ktoré potrebujú naplno využiť celú obrazovku – menej potrebné ovládacie prvky sú v tomto režime skryté. Poznámkou do pléna bola podobnosť GUI so sociálnou sieťou Facebook. Príjemným vylepšením SharePoint 2013 je plná podpora funkcie Drag & Drop pre dokumenty alebo odkazy – do knižníc dokumentov je možné dokumenty vkladať priamo potiahnutím a pustením dokumentu z prieskumníka súborového systému. Táto funkčnosť je dostupná pre viaceré webové prehliadače a prenos súborov je podporovaný aj pri vkladaní do webových prvkov dokumentových knižníc, čo šetrí používateľovi čas, keďže nemusí vchádzať do dokumentovej knižnice. Hlavné pod témy prezentácie boli priestor pre dokumenty – SkyDrive Pro, Work Management, Vyhľadávanie technológiu FAST Search, Mobilita a Application Store a ako už bolo spomenuté Integrácia prostredí Exchange a SharePoint – Team Folders.

Okrajovo pán Kalivoda vniesol zúčastnených do problematiky nového Office 2013. Nová verzia má zmenené a zjednodušené užívateľské rozhranie, ktoré je v súlade s viacerými konceptmi nových dizajnových línií vo Windows 8 aj rozhraní Metro, ktorému sa už samozrejme nemohla vyhnúť. Typickým prvkom nových Office aplikácií v klasickom Windows rozhraní je takmer kompletne biele pozadie celého užívateľského rozhrania. Dôležitým prvkom je natívna podpora a integrácia ukladania súborov ale tiež nastavení na cloudovej službe SkyDrive, ktorá umožňuje pohodlnú prácu na dokumentoch z viacerých zariadení. Ukladanie súborov na SkyDrive bude dokonca štandardne prednastavené, vďaka využitiu SkyDrive je tiež podporované jednoduché zdieľanie dokumentov medzi viacerými užívateľmi. Spoločnosť prezentovala viacero funkčných noviniek v jednotlivých produktoch. Word by mal podporovať úpravu PDF. Nový mód pre čítanie umožňuje vo Worde čítať dokumenty pohodlnejšie, keďže v tomto režime sú dostupné iba nástroje užitočné pri čítaní a nie je napríklad možné omylom do dokumentu zasiahnuť. Word si tiež pamätá poslednú pozíciu pri čítaní dokumentu a cez SkyDrive ju synchronizuje aj na ostatné zariadenia.

Prednáškou, ktorá nasledovala, predstavil Solution Sales Professional Ing. Lubomír Goril SQL server 2012. Nová generácia databázovej platformy prináša historicky najväčšie rozšírenie funkcionalít - celkom cez 170 inovácií. Nová generácia tejto celosvetovo najpoužívanejšej platformy pre tvorbu a správu databáz vďaka viac ako množstvu inovácií predstavuje zásadný posun v celom rade oblastí a rozširuje platformu o rad nových funkcionalít. Jedná sa napríklad o vysokú dostupnosť a zvýšený výkon, ktorý je nutný pre Enterprise platformu podporujúcu kritické aplikácie, bezpečnosť, nové spôsoby vizualizácie v rámci Business Intelligence alebo extrémny výkon pre určitý typ otázok. Medzi novinkami SQL Servera 2012 je možné spomenúť napríklad vylepšenia v oblasti vysokej dostupnosti kritických aplikácií s funkciou AlwaysOn, výrazne vyšší výkon pre určitý typ otázok vďaka novému spôsobu indexovania, vylepšenie integračných služieb (SSIS) a revolučný Business Intelligence nástroj Power View pre bohatú vizualizáciu dát. Nemožno zabudnúť ani jednotné vývojárske nástroje, ktoré slúžia pre vývoj v oblasti databázových a Business Intelligence projektov on-premise aj v cloude. Okrem novej edície Business Intelligence prináša Microsoft SQL Server 2012 aj úplne nový model licenciovania. Pre určenie potrebného množstva licencií už totiž nebude rozhodujúci počet fyzických procesorov, nad ktorými SQL Server beží, ale počet jadier v jednotlivých procesoroch, ktoré platforma využíva.

Po obedňajšej prestávke Solution Sales Specialist Ing. Miloš Halečka otvoril záverečnú tému, týkajúcu sa hlavne oblasti datacentier, a to novým Windows Server 2012 a manažovacou platformou Systém Center 2012. Microsoft pri príprave Windows Server 2012 využil svoje skúsenosti z prevádzkovania globálnych datacentier, ktoré momentálne poskytujú viac ako dve stovky cloudových služieb. S novou verziou systému prichádza vynovený správca úloh (Windows Task Manager), nová verzia Hyper-V, nový súborový systém ReFS, IIS 8.0 či zmeny v Active Directory. Redizajnu sa dočkal aj Server Manager. Nástroj System Center 2012 integruje osem produktov do jediného uceleného riešenia, ktoré firmám uľahčuje prístup k privátnemu cloudu vďaka jednoduchšej implementácii a nižším finančným nárokom. K dispozícii je v edícii Standard alebo Datacenter. Licencia edície Datacenter sa vzťahuje na neobmedzený počet virtuálnych strojov a zákazníci tak môžu rozširovať privátne cloudy bez dodatočných licenčných nákladov na virtualizáciu ich infraštruktúry a aplikácií.

Záverom technologického dňa Ing. Matej Zaťko prisľúbil záujemcom možnosť otvorenej komunikácie so spoločnosťou Microsoft s podrobnejšími informáciami k témam, ktoré by zúčastnených mohli bližšie zaujímať.


Foto1Foto1Foto1Foto1

Autor: pplk. Anton Moricz - Dátum: 05.02.2013
Čítanosť: 12766
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share