Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Štátny tajomník Miloš Koterec na návšteve ZaSKIS


Štátny tajomník Miloš Koterec na návšteve ZaSKIS

Veliteľ  základne stacionárnych komunikačných a informačných systémov (ZaSKIS) plukovník Ľubomír Gacko privítal dňa 29. apríla 2013 na centrálnej lokalite ZaSKIS v Trenčíne štátneho tajomníka ministerstva obrany Miloša Koterca a veliteľa Síl výcviku a podpory brigádneho generála Ľubomíra Svobodu.

V priestore Centrálnej lokality veliteľ základne návšteve objasnil úlohy ZaSKIS, ku ktorým patrí zabezpečenie výstavby a prevádzky komunikačných a informačných systémov, ako aj systémov informačnej bezpečnosti. Zároveň zdôraznil úlohy Dátového centra - systému vysokej dostupnosti dát.

Ako ďalšie odborné úlohy veliteľ ZaSKIS označil oblasť poskytovania služieb komunikačných a informačných systémov (KIS). Dôležitou podporou, ktorú základňa poskytuje je odborná pomoc používateľom služieb KIS za súčinnosti operátorov kontaktného centra, správcov a metodikov systémov. ZaSKIS sa zároveň v minulosti zaviazala podporovať tvorbu koncepcií, metodických pokynov, nariadení a smerníc pre oblasť KIS v spolupráci so Sekciou modernizácie a podpory MO SR.

Veliteľ pripomenul aj podporu ZaSKIS pri budovaní a prevádzke systémov v rámci operácií medzinárodného krízového manažmentu, integrovaného systému ochrany vzdušného priestoru NATO (NATINADS) a podporu zahraničným pracoviskám.

V rámci šetrenia rozpočtu sa podarilo v roku 2012 zaviesť novú telekomunikačnú normu, konsolidáciu telefónnych okruhov  a konsolidáciu licenčnej a technickej podpory. Veliteľ predstavil ďalšie smerovanie ZaSKIS zamerané na používateľa v zmysle "modernizuj a šetri", a to rozširovaním lokálnych sietí na útvary, automatizáciou denných rutín a mnohých iných výhod, ktoré v dnešnej dobe informačné a komunikačné technológie poskytujú.

Štátny tajomník Miloš Koterec sa zaujímal aj o plánované úlohy v blízkej budúcnosti. Náčelník skupiny detekcie a analýz prienikov kapitán Branislav Kulich informoval štátneho tajomníka o prestížnom medzinárodnom cvičení zabezpečenia kybernetického priestoru Locked Shields 2013, ktoré sa uskutočnilo 22. – 26. apríla aj so zastúpením príslušníkov ZaSKIS. Podľa kapitána Kulicha, ktorý bol vedúcim slovenského tímu v minulom ročníku cvičenia, si získali práve slovenskí zástupcovia „strieborným“ umiestnením rešpekt u organizátora cvičenia a ostatných zahraničných cvičiacich tímov. Úspechy slovenských vojenských špecialistov v oblasti kybernetickej bezpečnosti súvisia aj s budovaním Centra kybernetickej obrany, ktoré je v súčasnosti najzložitejšou úlohou ZaSKIS. Procesu vytvárania Centra pomáha aj úzka spolupráca našich špecialistov s kolegami z už existujúcich centier vo svete práve počas medzinárodných cvičení.


FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Autor: kpt. Ing. Richard Podoba , Foto: kpt. Ing. Richard Podoba - Dátum: 02.05.2013
Čítanosť: 10389
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share