Odlet septembrovej rotácie ISAF


Odlet septembrovej rotácie ISAF

Po splnení úloh náročnej prípravy pred odchodom do vojenskej operácie ISAF v Afganistane bola dňa 9.9.2013 vykonaná rotácia personálu - odlet do tejto náročnej operácie.

Letecké prepravy personálu, výzbroje a materiálu sú realizované prostredníctvom strategického partnera U.S. CENTCOM, ktorý zabezpečuje letecké dopravné prostriedky na základe požiadaviek („Air Movement Request Form“) predkladaných z úrovne Centra vojenskej dopravy Bratislava (ďalej len „CVD Bratislava“).

Bežne sú rotácie personálu ozbrojených síl SR plánované a realizované z medzinárodného letiska SLIAČ avšak tento krát bola letecká preprava realizovaná z medzinárodného letiska BRATISLAVA.

Hlavnou príčinou zmeny a výberu medzinárodného letiska BRATISLAVA zo strany U.S CENTCOM bola predovšetkým kategória lietadla – v tomto prípade typ McDonnell Douglas MD-11.

S ohľadom na koordináciu a zdieľanie voľných kapacít strategických leteckých dopravných prostriedkov boli na palube MD-11 okrem slovenských vojakov do operácie ISAF prepravení aj ich americký kolegovia.

Komplexné dopravné zabezpečenie rotácie vrátane riadenia činnosti na letisku pred odletom bolo samozrejme v kompetencii príslušníkov oddelenia medzinárodných presunov a prepravy CVD Bratislava v úzkej súčinnosti s príslušníkmi pobočky colného úradu Bratislava – letisko FS SR, oddelenia hraničnej a cudzineckej polície a ďalších zložiek MV SR ako aj so zainteresovanými zložkami letiska BRATISLAVA.Autor: kpt. Ing. Štefan HOJO , Foto: kpt. Ing. Štefan HOJO - Dátum: 12.09.2013
Čítanosť: 5244
Verzia pre tlač

Skočiť na menu