Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ZaSKIS a BASIC CHALLENGE 2015


ZaSKIS a BASIC CHALLENGE 2015 V súlade s Plánom prípravy ZaSKIS na mesiac jún vykonali príslušníci základne cvičenie BASIC CHALLENGE 2015 v priestore VVP Turecký Vrch. Cieľom cvičenia konaného v dňoch 17.6. až 18.6.2015 bolo precvičiť a preveriť vojakov zo Základných Bojových Zručností (ZBZ) a z predmetov vševojskovej prípravy v zmysle vojenského predpisu Vševojsk 4-2 a služobnej pomôcky SPJ-3-7/Vševojsk.

Cvičeniu predchádzala príprava formou Advanced Distributed Learning (ADL). Táto metóda je považovaná za základnú (teoretickú) formu prípravy príslušníkov ZaSKIS ako on-line systém kurzov podľa štandardov NATO v spôsobilostiach ZBZ, veliteľskej prípravy a SVS.

Organizačne bolo cvičenie vykonané v štyroch fázach, a to nasledovne:


1. Fáza: 15.6.2015 - Príprava cvičenia

V tejto fáze sa členovia operačného štábu (EXCON a OPCON) podielali na vydaní organizačných nariadení, poskytli prípravu tímom na zvládnutie problematiky ZBZ.
Zároveň vyvolali súčinnostné dohovory a ďalšie potrebné kroky pre zabezpečenie plynulého priebehu cvičenia.


2. Fáza 16.6.2015 - Presun riadiacej skupiny do priestorov cvičenia

Hlavnými úlohami fázy bola rekognoskácia terénu, príprava pracovísk a logistické zabezpečenie. O zabezpečenie spojenia sa postarali príslušníci základne, ktorej spracovanie a prenos informácií je prioritnou úlohou.


3. Fáza 17.6.2015 - Presun cvičiacich jednotiek do priestorov cvičenia a vykonanie výcviku prvého dňa.

V skorých ranných hodinách cvičiace tímy ALFA, BRAVO, CHARLIE a DELTA vykonali presun zo základne v Trenčíne do priestorov cvičenia, kde nasledoval nástup k poučeniu o bezpečnostných opatreniach počas plnenia úloh výcviku.

Pre jednotlivé tímy bol vytýčený pochod členitým terénom a plnenie úloh ZBZ formou pracovísk určených v priestore.

Jednotlivé pracoviská boli pripravené pre dôkladné preverenie schopností tímov reagovať na vzniknuté situácie zručností ako Vojenská topografia, Telesná príprava, Spojovacia príprava, Jazyková príprava, Taktická príprava, Ženijná príprava, RCHBO ochrana, Strelecká príprava a Zdravotnícka príprava.

Cvičenie bolo v prvý deň ukončené kontrolou osôb jednotlivých tímov a dôraz sa kládol na kontrolu úplnosti stavu ich výzbroje, techniky a materiálu.


4. Fáza 18.6.2015 - Vykonanie druhého dňa výcviku cvičiacich jednotiek, presun do posádky TN.

Začiatkom druhého dňa cvičenia vykonali mentori jednotlivých pracovísk opäť poučenie o bezpečnostných opatreniach počas výcviku. Tento deň cvičenia bol situovaní v priestoroch jednej zo strelníc, kde boli vykonané strelby na terče v pohybe na motorovom vozidle, intenzívny kurz sebaobrany a topografie.

Nemenej zaujímavým bolo aj pracovisko s profilaktikou osobnej zbrane (samopal vz. 58) so zameraním na rýchlosť rozloženia a zloženia k boju. Niektorí cvičiaci na tomto pracovisku dosiahli čas merateľný s príslušníkmi bojových jednotiek.

Po kladnom zhodnotení výcviku a bilancii riadiacim cvičenia podplukovníkom Ing. Albertom Vajányim, zástupcom veliteľa ZaSKIS, cvičiaci vykonali čistenie zbraní a kontrolu úplnosti materálu a presunuli sa späť do priestorov základne v Trenčíne.


Aj napriek tomu, že poslaním ZaSKIS nie je prednostne sa pripravovať na úlohy vykonávané počas cvičenia, príslušníci základne absolvovali jednotlivé úlohy s hodnotením splnil, nielen od mentorov ale aj všetkých riadiacich a hodnotiteľov vrátane Veliteľa ZaSKIS plukovníka Ľubomíra Gacka, ktorý sa rovnako zúčastnil oboch dní cvičenia a podrobne si prešiel jednotlivé pracoviská pri priamej akcii jednotlivých tímov.

foto 1foto 1foto 1foto 1foto 2foto 2foto 2foto 2foto 3foto 3foto 3foto 3foto 5foto 5foto 5foto 5foto 6foto 6foto 6foto 6foto 7foto 7foto 7foto 7foto 8foto 8foto 8foto 8foto 9foto 9foto 9

Autor: kpt. Ing. Richard PODOBA , Foto: kpt. Ing. Richard PODOBA - Dátum: 22.06.2015
Čítanosť: 5116
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share