Preskocit navigáciu

Velenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitie


Velenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitie

Vrtuľník, ktorý preváža vojakov z Kandaháru do Kábulu, je zasiahnutý povstalcami. Vojaci, ktorí núdzové pristátie prežili, musia čeliť nehostinnému prostrediu s vysokým rizikom napadnutia. Pod týmto námetom cvičili tento týždeň v Lešti taktiku prežitia na nepriateľskom území aj príslušníci veliteľstva a národného podporného prvku slovenského kontingentu, ktorý odchádza do Afganistanu v júni tohto roka.

Zvýšený počet incidentov, po ktorých musia vojaci prežiť ďaleko od základne, a požiadavka velenia operácie ISAF viedli velenie ozbrojených síl SR k tomu, aby do výcviku veliteľstva a národného podporného prvku pripravujúcich sa do Afganistanu zaradilo aj špecializovaný výcvik „Personnel Recovery“ – prežitie počas vynúteného odlúčenia od vlastnej jednotky až do návratu na základňu. Do výcviku boli zapracované aktuálne poznatky z vedenia operácií v Afganistane, ktoré naše ozbrojené sily nepretržite analyzujú a aplikujú do výcvikových plánov.

„Národný podporný prvok slovenského kontingentu v Afganistane je zložený z príslušníkov zabezpečujúcich spojenie, logistiku, personalistiku, finančnú a psychologickú službu a pastoračnú činnosť. Spolu s veliteľstvom kontingentu práve títo príslušníci kvôli plneniu svojich úloh často opúšťajú kandahársku základňu, aby vo svojich odborných oblastiach zabezpečili svojim kolegom servis aj v Kábule a Tarin Kowte, kde naši vojaci v súčasnosti pôsobia,“ vysvetlil minister obrany Ľubomír Galko. „Našou prioritou je vysielať do operácií iba kvalitne pripravených a vycvičených vojakov,“ zdôraznil.

Výcvik vedený skúseným vojenským inštruktorom, bol zameraný hlavne na oblasť taktického pohybu malej jednotky na nepriateľskom území, rozpoznávania hrozieb, reakcie na ne, zdravotnícku prípravu, mínovú bezpečnosť, či správanie sa v zajatí. „Nepriateľ má výhodu domáceho prostredia, preto je pre vojakov kamufláž a zahladzovanie stôp spolu s efektívnym rozložením fyzických a psychických síl základom pre prežitie, až do chvíle, kým budú vyzdvihnutí záchranným tímom,“ povedal inštruktor, ktorý absolvoval viacero špeciálnych výcvikov doma i v zahraničí. „Najdôležitejšie je používať hlavu a nerezignovať,“ dodal.

Terén v Afganistane je náročný a dlhé presuny na miesto vyzdvihnutia záchrannou jednotkou núti vojakov mať pri sebe dostatok vody, nevyhnutné množstvo potravín a základnú výbavu na prežitie. Maskované prístrešky na odpočinok, ktoré si museli vojaci v rámci výcviku v teréne vybudovať, musia v reálnej situácii poskytnúť podmienky na regeneráciu síl, aby neskôr mohli v presune pokračovať. Aby bol výcvik čo najreálnejší, jednotka cvičiacich vojakov bola na viacerých miestach napádaná nepriateľom, ktorého pri cvičení simulovali vojaci z nitrianskeho mechanizovaného práporu.

Príprava veliteľstva slovenského kontingentu a podporného prvku je súčasťou kontrolného taktického cvičenia pred vyslaním ďalšej rotácie slovenských vojakov do operácie ISAF. Vo Výcvikovom priestore vojenského obvodu Lešť počas dvoch týždňov absolvuje ďalšiu fázu prípravy na vyslanie na základňu v Kandaháre 144 príslušníkov OS SR prevažne z 11. mechanizovaného práporu Martin, ktorí budú od júna plniť úlohy stráženia vstupno-výstupných bodov a logistické úlohy na najväčšej základni NATO na svete. V rovnakom období sa vo Valaškovciach pripravujú na vyslanie aj príslušníci multifunkčnej ženijnej jednotky.


Velenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitieVelenie budúceho slovenského kontingentu ISAF cvičilo prežitie

Autor: OS SR - mjr. Milan Vanga , Foto: archív OS SR - Dátum: 05.04.2011
Čítanosť: 15732
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share