Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Jún 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Skončenie sústredeného výcviku „SOLITARY GUARD“


Skončenie sústredeného výcviku  „SOLITARY GUARD“

            Signálom „Koniec“ vyvrcholil dňa 15.12.2011 sústredený výcvik strážnej čaty Tarin Kowt, 2. a 4. čaty strážnej jednotky KAF, velenie strážnej jednotky KAF, príslušníci PRT a HQ ISAF Afganistan, ktorý sa konal v dňoch 5. – 15.12.2011 v priestoroch Posádkového cvičiska Veľké Ozorovce pod názvom „SOLITARY GUARD“.

Cieľom celého cvičenia bolo pripraviť príslušníkov strážnych jednotiek TK a KAF na plnenie úloh pri zabezpečení obrany a ochrany pridelených strážnych pozícií a objektov pri rutinných činnostiach ako aj pri vzniku neočakávaných situácií. Nezabudlo sa však ani na zdokonaľovanie jazykových schopností všetkých príslušníkov, vzhľadom k tomu, že dorozumievacím jazykom na oboch základniach t.j. Tarin Kowt aj KAF Kandahár je angličtina. A v neposlednom rade sa preverila aj schopnosť príslušníkov strážnych jednotiek reagovať na nečakané a v mnohých prípadoch nebezpečné situácie, ktoré ich čakajú v Afganistane napríklad raketové a pozemné útoky povstalcov, či útoky samovražedných atentátnikov.

                Príslušníci PRT a HQ ISAF sa zase zdokonaľovali a prakticky si precvičili to, na čo sa už po niekoľko týždňov teoreticky pripravovali. Pre plnenie ich úloh v Afganistane bude dôležitá schopnosť pôsobiť v medzinárodnom prostredí a plniť úlohy počas plánovania a vedenia operácií  v operačnom jazyku NATO a zhromažďovať hlásenia a informácie od nadriadeného, analyzovať ich, spracovávať a distribuovať rozkazy a nariadenia. Veľmi dôležitou súčasťou ich výcviku bolo aj zdokonaľovanie v jazykovej príprave, pretože to budú práve oni, kto bude najviac v styku s velením základní.

                Riadiaci celého cvičenia podplukovník Ing. Milan Šíma bol s priebehom celého cvičenia spokojný. Príslušníci strážnych jednotiek TK a KAF a takisto i príslušníci PRT a HQ ISAF si plnili, hoci i za nepriaznivých poveternostných podmienok, svoje úlohy najlepšie ako vedeli a verí, že sú pripravení na plnenie všetkých úloh, ktoré ich v Afganistane čakajú.

Na záver sústredeného výcviku vykonali kontrolu plnenia úloh aj náčelník štábu Veliteľstva pozemných síl OS SR plukovník gšt. Daniel Zmeko a veliteľ 2. mechanizovanej brigády Prešov plukovník gšt. Ing. Karol Navrátil.

Po skončení cvičenia sa veliteľ 21. zmpr poďakoval všetkým cvičiacim i riadiacim za kvalitne odvedenú prácu počas celého cvičenia. Nezabudol však zdôrazniť, že príprava na plnenie úloh v Afganistane týmto neskončila, ale bude prebiehať až do doby plánovanej rotácie, ktorá bude v mesiaci marec 2012, tak aby zručnosti, ktoré teraz získali nestratili, ale aby si ich naďalej prehlbovali a vžili sa s nimi.


Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik Sústredený výcvik

Autor: por. Mgr. Erik Vozár , Foto: 21. zmpr - Dátum: 23.12.2011
Čítanosť: 8042
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share