Preskocit navigáciu

Účasť vojakov na súdnej pitve


Účasť vojakov na súdnej pitve

Misia ISAF so sebou prináša množstvo rôznych situácií. Jednou z nich je, respektíve môže byť, smrť v priamom prenose. Ako sa na ňu pripraviť?

Naši vojaci čakajúci na vyslanie na plnenie úloh v strážnej jednotke KAF v Afganistane sa na začiatku tohto týždňa zúčastnili súdnej pitvy. Zabezpečoval ju Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Košiciach. Pohľad na mŕtve telo mal nielen napomôcť objasniť vojakom fyziologické zákonitosti ľudského tela, ale tiež prispieť k ich psychickej pripravenosti na takúto situáciu. Na smrť, a to najmä násilnú sa príprava vykonáva ťažko, avšak práve účasťou na súdnej pitve, si každý vojak môže uvedomiť, aké sú jeho reakcie pri pohľade na telo človeka, ktorý ešte pred nedávnom bol súčasťou spoločnosti.

Ako možno vidieť, naši vojaci sa na plnenie špecifických úloh, ktoré v operáciách medzinárodného krízového manažmentu bezpochyby plnia, pripravujú nielen zvyšovaním svojej odbornej a fyzickej pripravenosti, ale i „zocelením“ po stránke psychickej.Autor: KaNGŠ - npor. Denisa Haasová , Foto: Ilustračné foto - Dátum: 25.10.2012
Čítanosť: 9196
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share