Preskocit navigáciu

Na Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobom


Na Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobom

V priestoroch VTSÚ (Vojenského technického a skúšobného ústavu) Záhorie v týchto týždňoch pôsobia príslušníci Národného centra EOD Nováky.

„Uskutočňujeme skúšky obnovenia bezpečnosti (RSP). Sú to vlastne postupy, pri ktorých skúšame ako bezpečnejšie ničiť muníciu. Likvidujeme ju nevýbušným spôsobom – teda základom je, aby nenastala detonácia. Používame na tento účel špeciálne EOD prostriedky,“ vysvetľuje náčelník oddelenia rozvoja spôsobilostí EOD kapitán Peter Bezdek.

Ich cieľom je získanie relevantných informácií, fotodokumentácie a videozáznamov potrebných pri tvorbe postupov pre jednotlivé druhy munície s použitím EOD zariadení. Aby bol postup hodnotený ako vyhovujúci, je prípustných maximálne 20% nevyhovujúcich skúšok z celkového množstva. Minimálne množstvo skúšok je štatisticky stanovené na desať.

Podľa kapitána Bezdeka doteraz uskutočnili už vyše 2 500 skúšok. Základom je, aby dosiahli prerušenie iniciačného reťazca. Buď mechanickým oddelením rozbušky zapaľovača, či rozbitím tela. Pri týchto zariadeniach môže dôjsť aj k horeniu. Vtedy trhavina vyhorí a potom sa tento objekt stáva zneškodneným. Môže dôjsť len k otvoreniu tela a následne termitový granát vyžiari dostatok tepla, ktoré je potrebné na zapálenie trhaviny, ktorá následne vyhorí.

Odborníci z Národného centra EOD Nováky pri svojom testovaní začínali s najbežnejšou delostreleckou muníciou kalibru 100, 122 a teraz aj 125 a 152 mm (aj muníciou, čo zostala po výbuchu vo VOP Nováky). Ďalej pokračovali ženijnou muníciu (ženijné míny), delostreleckými mínami (82, 120 mm), 125 mm muníciou do tanku, 152 mm muníciou do samohybnej delostreleckej húfnice Dana. A nakoniec v minulom roku začali aj s leteckou muníciou. V tejto činnosti pokračujú aj v súčasnosti. Ide o letecké bomby a letecké rakety. Bomby BetAB 250 (to je protibetónová bomba) a OFAB MARS 250 a letecké rakety S-10 a S- 2.

„Najväčšie problémy sme mali najmä so zničením bomby BetAB. Napokon sme zistili, že to ide len flexibilnou kumulatívnou náložou Razor 40. Nič iné nedokázalo hrubé telo bomby preraziť. Črepina z tejto bomby odletela až do vzdialenosti 85 metrov,“ konštatuje kapitán Bezdek. Dodáva, že urobili aj skúšky na likvidáciu kazetovej munície, keďže Slovensko sa pridalo k dohovoru o jej zničení, využili na to špeciálne EOD zariadenia.


Na Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobomNa Záhorí likvidovali leteckú muníciu nevýbušným spôsobom

Autor: MO SR - Jozef Žiak , Foto: autor - Dátum: 02.04.2014
Čítanosť: 3833
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share