Preskocit navigáciu

Boje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBA


Boje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBA

V poslednú júlovú sobotu sa v areáli Bažantnice malebnej dedinky Starý Tekov uskutočnilo každoročne organizované podujatie pod názvom „Boje na Hrone – TEKOV 2014“.

9.ročníka tradície bojov sa zúčastnili za rezort obrany generálporučík Peter Gajdoš, generálmajor Pavel Macko, pridelenec Ruskej federácie v Slovenskej republike,  najvyšší štátni predstavitelia, ústavní činitelia SR, veteráni 2.svetovej vojny a členovia Zväzu protifašistických bojovníkov, ktorí si pripomenuli udalosti z konca 2.svetovej vojny položením vencov k Pamätníku bojov na Hrone za účasti príslušníkov Čestnej stráže OS SR a Vojenskej hudby OS SR, ktorí znamenite vykonali pietny akt kladenia vencov.

Predpoludním si mohli návštevníci vychutnať veľkolepé koncertné vystúpenie   Vojenskej hudby OS SR pod vedením dirigenta –staršieho dôstojníka nadporučíka Petra Hudeca.

Výstrely tankov a výbuchy granátov burácajúce v teréne pripravenom presne podľa dobových materiálov priblížili návštevníkom atmosféru sklonku marca 1945 na juhu Slovenska. Z historických prameňov vieme, že oblasť Starého Tekova bola významnou lokalitou, kde  prebiehali bojové operácie Červenej a rumunskej armády  s nemeckým vojskom. Na týchto miestach sa začala Bratislavsko –brnianska operácia.

Starotekovský kataster je miestom, ktoré si zasluhuje dôležitosť a pamiatku,  čoho dôkazom je i mimoriadna obľuba  u návštevníkov, ktorí mohli prostredníctvom vojakov ozbrojených dobovými zbraňami tak rekonštrukcie bojov na Hrone vidieť  a zažiť zblízka.


Boje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBABoje na Hrone – TEKOV 2014 v prítomnosti jednotiek VePBA

Autor: por. Ing. Mgr. Lenka ZVALOVÁ , Foto: slob. Tomáš BOSÍK - Dátum: 28.07.2014
Čítanosť: 6529
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share