Preskocit navigáciu

Trojkráľové posväcovanie na VePBA


Trojkráľové posväcovanie na VePBA
V tretí  januárový týždeň zavítal v dopoludňajších hodinách  na Veliteľstvo posádky Bratislava (VePBA) generálny vikár Ordinariátu OS a OZ SR plukovník Mons. František Počurek, aby pri príležitosti sviatku Zjavenia Pána posvätil a požehnal služobné priestory a kancelárie príslušníkov VePBA.
Sviatok Zjavenia Pána, ľudovo nazývaný "Traja králi", v rímskokatolíckej cirkvi slávený 6. januára, odnepamäti sprevádzali ľudové zvyky. Už od konca stredoveku sa na vstupné dvere kriedou písali iniciály C+M+B s udaním letopočtu (latinské písmená sa vysvetľujú ako Christus mansionem benedicat - Kristus nech žehná tento dom), na znak pokoja a požehnania človeka počas ďalších dní, jeho ochrany pred zlým duchom a podpory rastu v cnostiach.
Obrad posvätenia ukončil generálny vikár urobením znaku kríža v miestnostiach, ktoré pokropil požehnanou (svätenou) vodou a zárubňu označil novým letopočtom s písmenami C+M+B.


Trojkráľové posväcovanie na VePBATrojkráľové posväcovanie na VePBATrojkráľové posväcovanie na VePBATrojkráľové posväcovanie na VePBATrojkráľové posväcovanie na VePBA

Autor: npor. Ing. Mgr. Lenka ZVALOVÁ , Foto: npor. Ing. Mgr. Lenka ZVALOVÁ - Dátum: 15.01.2015
Čítanosť: 7080
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share