Preskocit navigáciu

25. výročie prijatia Ústavy SR


25. výročie prijatia Ústavy SR
Oslavy 25. výročia prijatia Ústavy SR, ktoré boli spojené s Dňom otvorených dverí na pôde Národnej rady SR spoločne oslávilo takmer 20 tisíc ľudí. Na slávnostnej mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR sa prvý krát stretli takmer všetci bývalí predsedovia parlamentu od roku 1989. Túto významnú chvíľu si uctili aj všetci prezidenti Slovenskej republiky, aj ako vrchní velitelia ozbrojených síl Slovenskej republiky.
 
Cesta našej ústavnosti nebola ani krátka, ani priamočiara. Ústava SR má 25 rokov. Je to moderný a kvalitný právny dokument. Ústava SR je hierarchicky najvyššie postavený právny predpis v štáte. Slovenská ústava je ústavou písanou, pretože sa skladá z viacerých ústavných zákonov, ktoré na seba vecne a časovo nadväzujú. Je ústavou rigidnou, pretože na jej prijatie či zmenu je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov Národnej rady. Má unitaristický charakter, ktorý ustanovuje, že územie Slovenskej republiky je jednotné a nedeliteľné. Ústava obsahuje základnú listinu ľudských práv a slobôd. Jej obsah je vysoko cenený aj v odborných kruhoch v zahraničí.
 
Na Bratislavskom hrade sa prezentovali silové zložky štátu, medzi ktorými nechýbali ani ozbrojené sily Slovenskej republiky. Tie predstavili výstroj a výzbroj s akou každý deň pracujú profesionálni vojaci. Divákov však najviac zaujal skupinový prelet dvoch formácií vzdušných síl - stíhačiek a vrtuľníkov.
 
Návštevníci si nenechali ujsť obhliadku parlamentu a hradu, kde bol na záver pripravený bohatý program kultúrno - folklórneho pásma s ohňostrojom a delostreleckými salvami.
 
Regrutačné skupiny z celého Slovenska informovali širokú verejnosť o možnostiach vstupu do OS SR a to prípravnej štátnej služby, dobrovoľnej vojenskej prípravy a aktívnych záloh.

fffff1f1f1f1

Autor: RSkBA , Foto: RSkBA - Dátum: 04.09.2017
Čítanosť: 1675
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share